Przejdź do głównej zawartości
skf-tudela-case-study-h

Skf tudela: przykład dekarbonizacji w przemyśle

carrier-mapa-casos-practicos-espana-madrid
account_circleCliente SKF Tudela
roomUbicación Tudela
todayFecha 2023
personInstaller Instalator: SEGUAS Aire Comprimido y Frío Industrial, S.L.

Zakład produkcyjny dążący do energooszczędności

SKF – firma, która wynalazła łożysko kulkowe w roku 1907 – jest obecnie światowym punktem odniesienia w swojej branży, dzięki szerokiemu asortymentowi produktów i usług do praktycznie wszystkich zastosowań z zakresu ruchu obrotowego i liniowego. Firma rozpoczęła swoją działalność w Hiszpanii w roku 1973, w miejscowości Tudela (we wspólnocie autonomicznej Navarra), gdzie powstał zakład o powierzchni 14 000 m2 specjalizujący się w produkcji łożysk dla branży motoryzacyjnej.

Celem projektu była pełna dekarbonizacja zakładu, poprzez wyeliminowanie zużycia paliwa, ograniczenie emisji CO2 oraz zredukowanie kosztów operacyjnych, by tym samym zakład w Tudeli zyskał o wiele większą konkurencyjność w kontekście zużycia energii.

Zintegrowane podejście do dekarbonizacji instalacji przemysłowych

Ta instalacja stanowi doskonały przykład drogi do dekarbonizacji instalacji termicznych w przemyśle, w ramach której realizowane są następujące kroki:

  • Po pierwsze, zdefiniowanie jasnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz jednoczesne zobowiązanie do ich zrealizowania poprzez wytyczenie średnio- i długoterminowego planu ich osiągnięcia.
  • Po drugie, zrozumienie faktycznego zapotrzebowania termicznego instalacji oraz zidentyfikowanie potencjalnych możliwości zaoszczędzenia energii poprzez analizę wszelkich dostępnych źródeł ciepła odpadowego wewnątrz zakładu oraz opracowanie możliwego sposobu ich wykorzystania w naszej instalacji termicznej.
  • Po trzecie, znalezienie rozwiązania, które łączy wykorzystanie najlepszych współczesnych technologii oraz najlepszych praktyk zastosowanych w innych instalacjach i które umożliwi nam uzyskanie możliwie najlepszych rezultatów poprzez optymalizację energooszczędności instalacji.
  • A w końcu, kluczowe znaczenie ma wzięcie pod uwagę pełnego cyklu eksploatacji instalacji, wdrażając odpowiedni plan jej utrzymania, by zadbać o jak najdłuższe pozostawanie urządzeń w doskonałym stanie.
Połączenie technologii, by uzyskać najlepszy rezultat

Po przeanalizowaniu wymogów termicznych wykonano projekt instalacji, kierując się dwoma głównymi celami: po pierwsze – spełnienie wymagań procesu w zakresie chłodzenia, z wykorzystaniem wysokowydajnych agregatów wody lodowej chłodzonych powietrzem 30KAV; po drugie – odzyskanie ciepła wytwarzanego w części odpowiedzialnej za produkcję łożysk i przekazanie go do części klimatyzacyjnej budynku i do biur, za pośrednictwem agregatów wody lodowej chłodzonych wodą, wyposażonych w opcję odzysku ciepła.

W układzie zainstalowano również pompę ciepła powietrze-woda, mając na uwadze sytuacje, w których zapotrzebowanie na ciepło przekraczałoby ilość ciepła, jaką można odzyskać z procesu produkcji lub przypadki awarii dowolnych urządzeń procesowych, gwarantując tym samym konieczną niezawodność w celu uniknięcia przestojów w zakładzie.

W rezultacie takiego projektu zużycie gazu w instalacji spadło obecnie do zera – co sprawia, że zakład jest wysoce konkurencyjny pod kątem zużycia energii – oraz zminimalizowano jego wpływ na środowisko.

skf-tudela-case-study-1

30KAV agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem

skf-tudela-case-study-2

30XWH agregaty wody lodowej chłodzone wodą

skf-tudela-case-study-3

30RQP pompa ciepła powietrze-woda

Dokumenty