Biografia

  • Urodzony 26 listopada 1876 r. w Angola, Nowy Jork
  • Ukończył w 1901 r. studia inżynierskie na uniwersytecie Cornell
  • W 1901 r. rozpoczął pracę w firmie Buffalo Forge Company
  • W 1902 r. zaprojektował pierwszy w świecie, nowoczesny układ klimatyzacji
  • W 1911 r. stworzył formuły rachunku psychometrycznego
  • W 1915 r. założył firmę Carrier Engineering Corporation
  • Odznaczony stopniem doktora honoris causa na uniwersytecie Lehigh (1935) i uniwersytecie Alfred (1942)
  • Zmarł 7 października 1950 r. w Nowym Jorku
  • W 1985 r. uhonorowany członkostwem w organizacji wynalazców National Inventors Hall of Fame
  • W 1998 r. trafił na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku magazynu TIME

Nauka przez całe życie

Willis Carrier zdobył się na sprostanie jednemu z najbardziej palących problemów ludzkich: jak kontrolować warunki klimatyczne w pomieszczeniach. Pomimo tego jako dziecko miał problemy ze zrozumieniem idei ułamków. Jego matka zrozumiała problem i nauczyła go poprzez krojenie całych jabłek na części odpowiadające wielkością różnym ułamkom. Jak Willis później stwierdził, najważniejszą rzeczą, którą przyswoił podczas tej lekcji, było znaczenie inteligentnego rozwiązania problemu.

Willis Carrier: twórca nowoczesnej klimatyzacji

Przebłysk geniuszu może pojawić się w dowolnym miejscu. W przypadku Willisa Carriera był to zasnuty mgłą dworzec w Pittsburgu w 1902 r. Carrier patrząc na mgłę, zdał sobie sprawę, że może osuszyć powietrze, przepuszczając je przez wodę w celu wytworzenia mgły. W ten sposób można by przemysłowo wytwarzać powietrze o określonej zawartości wilgoci. W ciągu roku skończył pracę nad swoim wynalazkiem umożliwiającym kontrolę wilgotności, który stanowił podwaliny pod zaprojektowanie nowoczesnej klimatyzacji.

Carrier wpływa na rozwój przemysłu

Wynalazek Willisa Carriera, „ojca klimatyzacji”, stał się zalążkiem powstania niezliczonych gałęzi przemysłu, które napędzają dzisiejszą gospodarkę. Dzięki klimatyzacji można było wyprodukować wszystko — od wypieków po wyposażenie czasów wojny. Bezpośrednio dzięki klimatyzacji powstały przeboje kinowe lata, ponieważ ludzie uczęszczali do chłodzonego kina, aby schronić się przed upałem. Precyzyjna kontrola temperatury i wilgotności dostępna dzięki jego wynalazkowi pozwoliła również na powstanie centrów handlowych, lotów transatlantyckich, a także komputerów i serwerów, które zapewniają istnienie Internetu.

Wnieść komfort do świata

Willis Carrier szybko zauważył, że klimat, wygoda i wymogi produkcyjne mogą zdeterminować wartość klimatyzacji. Na samym początku stworzył on międzynarodową sieć sprzedawców, dystrybutorów i klientów. Pomyślne przeprowadzenie instalacji w Europie i Azji było oznaką, że klimatyzacja znajduje uniwersalne zastosowanie niezależnie od kraju.

Kontynuacja wizji Carriera

Dziedzictwo Willisa Carriera żyje do dzisiaj w postaci założonej przez niego firmy, która kontynuuje unowocześnianie przemysłu i kształtuje świat, w którym żyjemy. Firma Carrier stoi na czele branży dzięki swoim energooszczędnym produktom i strategii producenckiej. Każdego dnia firma Carrier czyni świat miejscem korzystniejszym i bardziej komfortowym poprzez nowe wynalazki — wszystkie skonstruowane z myślą o oszczędności energii i zrównoważonym rozwoju.

Dowiedz się więcej na stronie WillisCarrier.com