Przejdź do głównej zawartości
carrier-case-study-tui-cruises-ship_h

TUI Cruises - Żegluga morska

Eksperci Carrier Marine & Offshore wymienili dwa agregaty wody lodowej i zainstalowali niestandardowe sterowanie instalacją, co dało średnią oszczędność energii na poziomie 32%.*
carrier-map-case-study-netherlands
account_circleKlient TUI Cruises
roomLokalizacja Statek wycieczkowy Mein Schiff 1
todayDate 2014
carrier-case-study-tui-cruises-centrifugal-chiller-19XR

Opis projektu

Wycieczkowiec Mein Schiff 1, którego operatorem jest TUI Cruises, od 2009 r. służy rozrywce niemieckich turystów. W ostatnim czasie TUI podjęło decyzję o modernizacji instalacji klimatyzacyjnej statku i zwróciło się z tym problemem do holenderskiego Carrier Marine & Offshore, z siedzibą w Rotterdamie. Carrier dostarczył dwa nowe agregaty AquaEdge™, dostosowane do potrzeb jednostek pływających, wraz z odpowiednim układem sterowania instalacją. Urządzenia i system zostały dostarczone, zainstalowane i sprawnie uruchomione przez zespół Carrier Marine & Offshore, a w rezultacie TUI Cruises może pochwalić się uzyskaniem oszczędności na poziomie średnio 32%.*

Trochę szczegółów

Znany organizator rejsów wycieczkowych, biuro podróży TUI Cruises, musiał rozwiązać problem czterech starzejących się agregatów wody lodowej, zainstalowanych na pokładzie statku Mein Schiff 1. Potrzebowali kompleksowego, niezawodnego rozwiązania, które zapewniałoby odpowiednie chłodzenie, łatwą konserwację, utrzymanie rezerwowej mocy i oszczędne zużycie energii.

TUI zwróciło się do ekspertów z Carrier Marine & Offshore, którzy zaproponowali zastąpienie dwóch z czterech istniejących agregatów wody lodowej najnowszymi urządzeniami z technologią AquaXdge 19XR - każde o mocy 4,5 MW. W efekcie Carrier zainstalował również napędy o zmiennej prędkości w systemie wody lodowej i pompach systemu chłodzenia, a także zaprojektował niestandardowe sterowanie instalacją agregatów w celu uzyskania optymalnych parametrów i prędkości pomp. Prace zakończono podłączeniem do sieci interfejsu użytkownika i-Vu®, co zapewniło intuicyjne sterowanie, monitorowanie i gromadzenie danych dla całego systemu.


przykład zastosowania urządzeń carrier na statku tui cruises
Kluczowe zalety
 • Niższe zużycie paliwa dzięki wyższej wydajności agregatu
 • Optymalne działanie instalacji i śledzenie danych do celów zapobiegawczej konserwacji
 • Opracowane przez ekspertów Carrier kompleksowe rozwiązanie, obejmujące konfigurację systemu, jego zainstalowanie i uruchomienie
 • Pompy o zmiennej prędkości zapewniające dodatkowe oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu stałego komfortu gości
Technologie
 • 2 x agregaty wody lodowej ze sprężarkami odśrodkowymi 19XR AquaEdge™
 • Sterownik Comfort Controller 6400
 • Zarządzanie systemem CHILLERVISOR System Manager III
 • Interfejs operatora Touch Pilot™
 • Połączony z Internetem interfejs użytkownika i0-Vu®
Zadania i rozwiązania

Realizacja projektu wiązała się z szeregiem konkretnych wyzwań:

 • Efektywność - po zainstalowaniu agregat wody lodowej zużywa średnio o 32% mniej kWh dzięki uwzględnieniu zmian temperatury wody morskiej, temperatury powietrza zewnętrznego i wilgotności względnej*.
 • Rezerwa funkcjonalna - przed modernizacją instalacji chłodzenie zapewniały zazwyczaj trzy z czterech agregatów. Po modernizacji chłodzenie jest dostarczane za pomocą tylko dwóch nowych agregatów, podczas gdy dwa stare agregaty stanowią rozwiązanie awaryjne.
 • Optymalne sterowanie instalacją agregatów wody lodowej - po podłączeniu niestandardowego układu sterowania agregatem i pompami o zmiennej prędkości, system automatycznie i precyzyjnie utrzymuje komfortowe warunki przy minimalnym zużyciu energii.
 • Zarządzanie projektami i pomoc techniczna - eksperci Carrier nadzorowali wszystkie prace w zakresie projektowania i programowania systemu wraz z jego zainstalowaniem i uruchomieniem.
* Na podstawie porównania średniej mocy (kWh) zarejestrowanej na pokładzie statku przed i po zainstalowaniu urządzeń w listopadzie 2014 r. Dokonano korekt w celu normalizacji temperatury powietrza i wody morskiej oraz wilgotności.