Kaplica Sykstyńska - Dziedzictwo kulturowe
Opis projektu
W rezultacie udało się stworzyć unikalny i innowacyjny system, który utrzymuje optymalne warunki klimatyczne w kaplicy, zachowując jej dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
Trochę szczegółów
W 1993 r. firma Carrier zaprojektowała i zainstalowała pierwszy układ klimatyzacji Kaplicy Sykstyńskiej, który pozwalał na przebywanie w tym miejscu maksymalnie 700 osób jednocześnie. Przez cały czas eksploatacji układ ten działał dokładnie tak, jak go zaprojektowano, ale z czasem okazało się, że nie może sobie poradzić z rosnącą liczbą odwiedzających.
Zespół AdvanTEC wykorzystał zaawansowane symulacje komputerowe do obliczenia przepływu powietrza i analizy warunków klimatycznych w Kaplicy. Główne obszary zainteresowania obejmowały krytyczne parametry stałej wilgotności względnej, niskiej prędkości przepływu powietrza, stabilności temperatury i stężenia dwutlenku węgla.
Wykorzystując możliwości dzisiejszych technologii, międzynarodowe zespoły United Technologies Corp. i Carrier opracowały unikalne rozwiązanie HVAC, które jest w stanie zapewnić ochronę tego niezwykle cennego skarbu światowego dziedzictwa, a jednocześnie pozwala na utrzymanie optymalnych warunków nawet wtedy, gdy Kaplicę Sykstyńską zwiedza jednocześnie 2000 osób.
- Zachowanie architektury obiektu w nienaruszonym stanie
- Większa zdolność przepływu powietrza
- Sterowanie prędkością, jakością, temperaturą oraz wilgotnością powietrza
- Opracowanie wysokowydajnych oraz energooszczędnych systemów
- Zapewnienie rezerwy w zakresie wydajności systemu
- Utrzymanie ruchu turystów w trakcie prac instalacyjnych
- Podpisanie umowy na usługi konserwacyjne
- Agregat wody lodowej Carrier 30XWV580 AquaForce® z technologią Greenspeed® Intelligence
- Centrala wentylacyjna 39HQ
- Sucha chłodnica FCL91: wentylowany wymiennik ciepła
- Nawiewniki w kształcie trąbki z perforowaną płytą w kształcie rombu: optymalizują przepływ powietrza i prędkość, aby zapewnić "bezwietrzne" warunki
- System automatyki budynku, który reguluje parametry i komunikuje raporty w czasie rzeczywistym
Realizacja projektu wiązała się z szeregiem konkretnych wyzwań i opracowaniem odpowiednich rozwiązań, dzięki którym osiągnięto:
- Efektywność - system dwukrotnie wydajniejszy od poprzedniego
- Przepustowość - trzy razy większa liczba odwiedzających
- "Niewidoczność" - cały system, w tym czujniki, okablowanie, centrale wentylacyjne, pompy, agregaty wody lodowej i nawiewniki, jest prawie niezauważalny dla odwiedzających
- Jakość powietrza - centrale wentylacyjne mają sześć poziomów filtracji
- Kontrola hałasu - system został zaprojektowany tak, aby pracując w normalnych warunkach, utrzymać poziom "ciszy kościelnej"
- Innowacja - po raz pierwszy zastosowano nowe energooszczędne rozwiązanie
- Rezerwa funkcjonalna zapewniona przez 2 identyczne podsystemy/