Przejdź do głównej zawartości
carrier-case-study-raphael-rooms-banner_h

Komnaty Rafaela

carrier-map-case-study-italy-vatican
account_circleCustomer Muzeum Watykańskie
roomLocation Watykan
todayDate 2020
carrier-case-study-raphael-rooms_air-conditionning

Charakterystyka projektu

Podczas sezonu letniego temperatura w Komnatach Rafaela Muzeum Watykańskiego w Rzymie potrafi osiągać nawet 40°C. Kierownictwo Muzeów Watykańskich postanowiło zainstalować system klimatyzacji, co stanowiło olbrzymie wyzwanie, zarówno ze względu na ograniczoną przestrzeń, jak i konieczność wbudowania systemu w taki sposób, by nie miało to następstw dla jakichkolwiek zabytkowych elementów w komnatach.
W celu realizacji projektu podlegającego tak szczegółowym wymogom, Muzea Watykańskie zwróciły się do firmy Carrier, która posiada sprawdzoną wiedzę i doświadczenie w wymagających instalacjach obiektów historycznych, a z którą Muzea Watykańskie pozostają w dobrych relacjach od ostatniego wspólnego projektu. W 2014 r. Carrier zaprojektował i zainstalował innowacyjny system HVAC, pozwalający uratować freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.

Odrobina szczegółów

Ozdobione freskami namalowanymi w latach 1508-1524 przez renesansowego artystę Rafaela i jego uczniów, Komnaty Rafaela są powszechnie uznane za jedno z największych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstały. Pomieszczenia te były pierwotnie częścią apartamentów papieża Juliusza II, który zlecił wykonanie dzieła. Obecnie Komnaty Rafaela są częścią Muzeów Watykańskich w mieście Watykan, odwiedzanych przez ponad 30 000 osób dziennie w szczycie sezonu, który trwa od marca do października.


carrier-case-study-people-visiting-raphael-rooms
GŁÓWNE ZALETY
  • Zachowanie architektury miejsca
  • Zaprojektowanie wysokowydajnego systemu
  • Optymalizacja przepływu powietrza i rozdziału powietrza
  • Utrzymanie ruchu zwiedzających w trakcie prac instalacyjnych
TECHNOLOGIE
  • Klimakonwektory o mocy 10 kW
  • Agregaty wody lodowej AquaSnap 30RQV
  • System automatyki budynku iVu®
Zadania i rozwiązania

W ciągu trzech lat inżynierowie firmy Carrier ściśle współpracowali z zespołami technicznymi Watykanu, aby opracować rozwiązanie dostosowane do potrzeb klienta.

Niewidoczność i gęstość mocy
Zespoły stworzyły całkowicie nową konstrukcję klimakonwektora i obudowy, która zmieściła 10 kW mocy chłodniczej w powierzchni urządzenia o mocy 2,5 kW. Nowe klimakonwektory, z zastosowaniem wcześniej istniejących ustawień, zainstalowano pod oknami w Komnatach Rafaela w taki sposób, by pozostawały niewidoczne dla zwiedzających.

Innowacje
W projekcie dla Komnat Rafaela znalazło się również 8 agregatów wody lodowej AquaSnap 30RQV zainstalowanych w miejscu, które pozostaje niezauważalne dla zwiedzających. System automatyki budynku iVu® firmy Carrier zapewnia pełny podgląd pracy i kontrolę nad instalacją, wykorzystując przy tym niestandardowe algorytmy stworzone przez Automated Logic.

Filmy

raphael-room_preview