Przejdź do głównej zawartości
melia-castilla-case-study-h

Droga do dekarbonizacji Hotelu Meliá Castilla

carrier-mapa-casos-practicos-espana-madrid
account_circleCliente Hotelu Meliá Castilla
roomUbicación Madrytu
todayFecha 2023

Opis projektu

Zlokalizowany w finansowej dzielnicy Madrytu Hotel Meliá Castilla jest jednym z najbardziej znanych hoteli w mieście. Zajmuje powierzchnię ponad 70 000 m2 i liczy 909 pokoi. Ten miejski hotel cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów przez cały rok. W związku z tym, jego zapotrzebowanie energetyczne kształtuje się na bardzo wysokim poziomie, głównie ze względu na ogrzewanie i chłodzenie.

Kilka lat temu zarząd hotelu uzgodnił projekt modernizacji instalacji cieplnej, koncentrując się na zrównoważonym rozwoju, w celu zmniejszenia zużycia energii i emisji CO2 do środowiska. Działania te zmierzały również do obniżenia powiązanych kosztów operacyjnych.

Po określeniu pożądanych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i przeanalizowaniu potencjalnych obszarów, w których możliwe są oszczędności energii, zaplanowano realizację projektu w kilku różnych etapach, aby zapewnić ciągłość działalności hotelu.

Maksymalna efektywność sezonowa

Pierwszy etap obejmował wymianę istniejących agregatów wody lodowej typu woda-woda, wykorzystywanych do chłodzenia, na inne, podobne urządzenia oferujące większą sezonową efektywność energetyczną.

Wybrane urządzenia zostały wyposażone w sprężarki śrubowe z zaworem o zmiennej wydajności, który umożliwia dokładne dostosowywanie wydajności chłodniczej do rzeczywistego zapotrzebowania instalacji. Dzięki kompaktowej budowie urządzeń możliwa jest ich bezproblemowa integracja z budynkiem.

Ponadto, jeden z agregatów wody lodowej będzie wyposażony w funkcję odzysku ciepła ze skraplania. Ta jednostka, która będzie wykorzystywana na pierwszym etapie procesu chłodzenia, umożliwi podgrzanie ciepłej wody użytkowej w hotelu do 50°C, obniżając zużycie energii w obiekcie przy wykorzystaniu dostępnych kotłów.

Zastosowana konfiguracja zapewnia stabilne źródło regulowanej ciepłej wody i podstawowe obciążenie w zakresie zimnej wody, poprawiając ogólną efektywność instalacji.

melia-castilla-case-study-1

melia-castilla-case-study-2

61XWH, kluczowy element dekarbonizacji instalacji w hotelu

Kolejny etap projektu obejmował instalację pompy ciepła, która może wytwarzać wodę o wysokiej temperaturze, aby zminimalizować zużycie paliw kopalnych podczas wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Ta jednostka do odzysku ciepła ma wymiary zgodne z podstawowym zapotrzebowaniem na ciepło instalacji i jest montowana równolegle z pozostałymi urządzeniami wytwarzającymi wodę lodową. W celu optymalnego wykorzystania tego wyposażenia kluczowe znaczenie ma równoczesne zapotrzebowanie na chłodzenie i ogrzewanie w dłuższym okresie czasu.

melia-castilla-case-study-3

Niektóre z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania systemu odzysku ciepła wykorzystującego specjalne urządzenia woda-woda, dotyczą lokalizacji nowego sprzętu produkcyjnego, oceny połączenia elektrycznego i hydraulicznego z istniejącym obiegiem, sprawdzenia ilości wody dostępnej w instalacji i zintegrowania urządzeń z istniejącym układem sterowania, zależnie od przypadku.

Dokumenty