Przejdź do głównej zawartości

Carrier potwierdza swoją europejską strategię stosowania czynników chłodniczych o niskim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP)

MONTLUEL, France -

Kontynuując przygotowywaną od dawna strategię, Carrier wybiera czynniki chłodnicze HFO o niskim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP) do większości europejskich zastosowań komercyjnych w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC). Będąc częścią firmy Carrier, wiodącego na świecie dostawcy innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, jak również chłodnictwa, urządzeń przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i automatyki budynków, staliśmy się światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii ogrzewania, klimatyzacji i chłodnictwa.

Dążymy do tego, by zapewniać rozwiązania, które będą zarówno przyjazne dla środowiska, jak i zgodne z przepisami Unii Europejskiej w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych. Oprócz potwierdzonego przejścia na stosowanie czynników chłodniczych o niskim GWP, Carrier w Europie może pochwalić się osiągnięciem znacznej redukcji wykorzystania czynników chłodniczych w swoich produktach, nawet o 50% w ciągu ostatnich 5 lat. Pracujemy od dawna nad wyborem najlepszego kandydata do zastąpienia HFC R-134a w agregatach ze sprężarkami śrubowymi i odśrodkowymi, a także HFC R-410A w agregatach ze sprężarkami spiralnymi oraz w pompach ciepła i urządzeniach dachowych.

Dla agregatów ze sprężarkami śrubowymi oraz pomp ciepła, zamiast dotychczasowego HFC R-134a, wybraliśmy HFO R-1234ze. Przy GWP mniejszym niż 1 (zgodnie z Piątym Raportem Oceny Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)), R-1234ze (E) jest czynnikiem chłodniczym, którego nie dotyczą ograniczenia wynikające z unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów lub poprawki z Kigali do Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Ten czynnik chłodniczy jest częścią gamy długoterminowych rozwiązań Carrier PUREtec™. Carrier jako pierwszy trzy lata temu wprowadził na rynek najnowszą generację agregatów wody lodowej AquaForce® z czynnikiem chłodniczym PUREtec™ i nadal zwiększa jej sprzedaż - w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce zainstalowano ponad 300 urządzeń, a ponad 2 miliony godzin pracy potwierdzają realizację podstawowej wartości naszej firmy - niezawodności działania. Produkty tej serii mają lepszą wydajność średnio o 10% i już dziś przekraczają wymagania ekoprojektu 2021 i Poprawki z Kigali na 2036 r.

Dla agregatów wody lodowej ze sprężarkami odśrodkowymi Carrier wybiera HFO R-1233zd (E) jako preferowany długoterminowy czynnik chłodniczy. Przy współczynniku GWP równym 1 przepisy w sprawie F-gazów nie mają tu zastosowania. Dobrym przykładem udanego produktu wykorzystującego ten czynnik chłodniczy jest Carrier AquaEdge® 19DV.

Technologia sprężarek, dostępna obecnie w komercyjnych agregatach wody lodowej ze sprężarkami spiralnymi i w pompach ciepła, nie jest dostosowana do czynników chłodniczych HFO o niskim GWP. Niektóre rozwiązania wykorzystują czynniki chłodnicze HFC o średniej wartości GWP, ale Carrier już pracuje nad całą linią produktów do ogrzewania i chłodzenia, które będą działać z takimi czynnikami chłodniczymi oraz spełniać, a nawet przekraczać wymagania wydajności określone w ramach ekoprojektu 2021. Oczekuje się, że te modele urządzeń zostaną wprowadzone już wkrótce i będą zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej, oferując jednocześnie taką samą elastyczność temperatur pracy, jak obecne urządzenia pracujące na R-410A.

Jako lider technologii w branży ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz producent całego asortymentu różnych agregatów wody lodowej, Carrier kontynuuje rozwój technologiczny w zakresie długoterminowych rozwiązań o mniejszym współczynniku globalnego ocieplenia i potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju.

strategia carrier dotycząca czynników chłodniczych