Przejdź do głównej zawartości
carrier-case-study-skanska-building

Skanska Rashleigh Weatherfoil Ltd - Budynek biurowy

Eksperci Carrier opracowali wysokowydajne i ciche rozwiązanie, przeznaczone do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) budynków w ramach londyńskiego projektu New Ludgate 1 i 2.
carrier-map-case-study-uk
account_circleKlient Skanska Rashleigh Weatherfoil Ltd
roomLokalizacja Londyn, Zjednoczone Królestwo
todayDate 2015
carrier-case-study-skanska-building-air-cooled-chiller-30XAV

Opis projektu

Mając na uwadze osiągnięcie założonej wartości wskaźnika BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) i uzyskanie oceny "Doskonałego", projekt ten wymagał rozwiązania HVAC, które pozwoliłoby w dużym stopniu zmniejszyć zużycie energii w budynku i zredukować jego wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zachować priorytety związane z dobrym samopoczuciem osób przebywających w budynku i jego sąsiedztwie. Rozwiązanie Carrier spełniło wyjątkowe wymagania projektu dzięki zastosowaniu, po raz pierwszy w Europie, nowego, wysokowydajnego, chłodzonego powietrzem agregatu wody lodowej XAV AquaForce® z technologią Greenspeed® Intelligence, który mógł współpracować ze zaktualizowanymi wersjami agregatów Carrier AquaForce 30RBM 520.

System charakteryzuje się wysoką wydajnością, która pozwala ograniczyć zużycie energii i koszty eksploatacji, a jego kompaktowa konstrukcja umożliwia zainstalowanie w ograniczonej przestrzeni na dachu. Ponadto wszystko zostało umieszczone w izolowanej akustycznie obudowie, specjalnie zaprojektowanej w celu zmniejszenia poziomu hałasu, nieodłącznie towarzyszącego pracy systemów HVAC.

Trochę szczegółów

Przy pracy nad projektem Carrier ściśle współpracował z klientem, firmą Land Securities, oraz jej konsultantem i wykonawcą usług inżynieryjnych, SRW, by móc zaprojektować i zrealizować unikalne rozwiązanie, które spełni rygorystyczne wymagania wydajności i poziomu hałasu, określone specyfikacją dla układów klimatyzacji w budynkach New Ludgate 1 i 2. Kompaktowe wymiary agregatów wody lodowej nadają się idealnie do potrzeb tego projektu, a wszystkie urządzenia można zainstalować na dachu budynku, dzięki czemu piwnica budynku może być wykorzystana do innych celów. Agregaty wody lodowej AquaForce z technologią Greenspeed Intelligence, wyposażone w sprężarki śrubowe o zmiennej prędkości z napędem inwerterowym, zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu doskonałej efektywności przy częściowym obciążeniu, jak również utrzymaniu wysokiej wydajności chłodzenia. Ich wyjątkowe parametry działania pozwalają również na zmniejszenie kosztów operacyjnych dla najemców budynku i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Każdy agregat został umieszczony w tłumiącej hałas obudowie, specjalnie zaprojektowanej i zbudowanej przez Carrier w celu spełnienia rygorystycznych specyfikacji akustyki systemu. Cicha praca instalacji jest korzystna zarówno dla osób przebywających w budynku, jak i w jego sąsiedztwie.
Kluczowe zalety
 • Zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności przy pełnym i częściowym obciążeniu
 • Kompaktowe wymiary, możliwość zainstalowania w ograniczonej przestrzeni na dachu
 • Niska emisja hałasu oznacza lepsze warunki środowiskowe
 • Wysokowydajna konserwacja dzięki usługom Service Carrier pozwala na oszczędności kosztów eksploatacyjnych
 • Niewielki wpływ na środowisko przekłada się na zmniejszenie emisji CO2
 • Projekt jest zgodny z zasadami "zielonego budownictwa"
Technologie
 • 6 x agregatów wody lodowej 30XAV 950 AquaForce® z technologią Greenspeed Intelligence (z wykorzystaniem sprężarek śrubowych sterowanych inwerterowo o zmiennej prędkości)
 • 3 x urządzenia 30 RBM 520 i 3 x urządzenia 30RBM 420 AquaSnap® (z wykorzystaniem sprężarek spiralnych)
 • Indywidualnie dobrana pompa oraz sterowanie i sekwencjonowanie agregatu w pakiecie, przy użyciu zaawansowanego sterownika podłączonego do sieci
Zadania i rozwiązania

Realizacja projektu wiązała się z szeregiem technicznych wyzwań, specyficznych dla miejsca instalacji, i opracowaniem odpowiednich rozwiązań, dzięki którym osiągnięto:

 • Rozwiązanie o wysokiej efektywności energetycznej, aby obniżyć koszty operacyjne i zminimalizować emisję dwutlenku węgla w budynku. Zostało to zrealizowane poprzez dostarczenie nowych agregatów wody lodowej AquaForce 30XAV ze sterowaniem inwerterowym, współpracujących ze zmodernizowanymi agregatami AquaSnap Carrier 30RBM. Dzięki zastosowaniu technologii Greenspeed Intelligence agregaty, wyposażone w sprężarki śrubowe o zmiennej prędkości z napędem inwerterowym, zapewniają doskonałą efektywność przy częściowym obciążeniu oraz wysoką wydajność chłodzenia. Ich wyjątkowe parametry działania pozwalają również na zmniejszenie kosztów operacyjnych dla najemców budynku i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
 • Niski poziom emisji hałasu - prestiżowy charakter budynków i bliskie sąsiedztwo położonych obok apartamentów mieszkalnych wiąże się z wysokimi wymagania, jeśli chodzi o poziom hałasu. Specyfikacja akustyczna określa, że agregaty nie mogą przekraczać 65 dB (A) na 1 m podczas pracy w ciągu dnia i 58 dB (A) na 1 m podczas pracy w nocy. W tym celu Carrier zaprojektował i skonstruował specjalną, tłumiącą hałas obudowę, w której zamknięto wszystkie agregaty. By udowodnić, że spełnia założone wymagania techniczne, została ona poddana próbom w ośrodku badawczo-rozwojowym Carrier we Francji.
 • Kompaktowa konstrukcja - w pierwotnym projekcie zaproponowano umieszczenie chłodzonych wodą agregatów w piwnicy. Jednak ze względu na niewielkie wymiary modeli AquaForce 30XAV, Carrier zaproponował alternatywne rozwiązanie, które pozwoliło na zainstalowanie urządzeń na dachu i wykorzystanie przestrzeni piwnicy do innych celów.