Životopis

  • Narozen 26. listopadu 1876 v Angole, New York.
  • Inženýrský titul získal na Cornellově univerzitě v roce 1901.
  • V roce 1901 začíná pracovat ve společnosti Buffalo Forge Company.
  • V roce 1902 zkonstruoval první moderní systém klimatizace.
  • V roce 1911 stanovil racionální psychometrické vzorce.
  • V roce 1915 založil společnost Carrier Engineering Corporation.
  • University Lehigh University (1935) a Alfred University (1942) mu udělily čestný doktorát.
  • Zemřel 7. října 1950 v New Yorku.
  • V roce 1985 byl uveden do Národní dvorany slávy vynálezců.
  • V roce 1998 byl jmenován časopisem TIME jedním ze „100 nejvlivnějších lidí 20. století“.

Celoživotní vzdělávání

Willis Carrier permanentně rostl, jak se snažil vyřešit těžko uchopitelný problém lidstva – regulaci klimatu vnitřního prostředí. Jako dítě měl nicméně potíže s chápáním zlomků. Když si to jeho matka uvědomila, snažila se mu zlomky vysvětlit rozkrájením celých jablek na různě velké kousky. Později o tom vynálezce řekl, že tato matčina lekce byla jednou z nejdůležitějších, kterou v životě absolvoval, protože ho naučila způsobu inteligentního řešení problémů.

Willis Carrier: Vynálezce moderní klimatizace

Genialita se může objevit kdekoliv. Pro Willise Carriera to bylo zamlžené vlakové nástupiště v Pittsburghu v roce 1902. Carrier koukal skrze mlhu a uvědomil si, že by vzduch mohl vysoušet průchodem vodou a vytvářením mlhy. To by umožnilo výrobu vzduchu se specifickým obsahem vlhkosti. Do jednoho roku dokončil svůj vynález regulace vlhkosti – základní stavební blok moderní klimatizace.

Carrier umožnil rozkvět průmyslových odvětví

„Otec klimatizace“ Willis Carrier dal svým vynálezem podnět k růstu mnoha průmyslových odvětví, která dnes pohání naši ekonomiku. Výroba jakéhokoliv zboží od pečiva po válečné dodávky byla možná právě díky klimatizaci. Klimatizace vedla k tomu, že vzkvétal filmový průmysl, protože lidé začali do klimatizovaných kin chodit na letní trháky. Přesné řízení teploty a vlhkosti umožněné jeho vynálezem vedlo ke stavbě nákupních galerií, transatlantických leteckých linek a počítačů a serverů, které pohánějí Internet.

Přinesl pohodlí celému světu

Přinesl pohodlí celému světu Willis Carrier brzy pochopil, že klima, pohodlí a výrobní požadavky určí skutečnou hodnotu klimatizace. Od počátku začal rozvíjet síť mezinárodních prodejců, distributorů a zákazníků. Úspěch s ranými instalacemi v Evropě a Asii byly ukazateli univerzálnosti použití klimatizace i za mezinárodními hranicemi.

Trvalé vize Willise Carriera

Dědictví Willise Carriera žije i dnes, protože jím založená společnosti pokračuje v neustálém rozvoji svého průmyslového odvětví a ve formování světa, ve kterém dnes žijeme. Carrier je vedoucí silou průmyslového odvětví, které se zabývá energeticky účinnými výrobky a výrobními postupy. Každý den společnost Carrier přináší produktivitu a pohodlí celému světu prostřednictvím nových inovací – to vše je postaveno na energetické účinnosti a udržitelnosti.

Další informace naleznete na webové stránce WillisCarrier.com