Skip to main content
1920-carrier-air-conditions-irvin-theater

Historia Firmy Carrier

1876-1902
Wynalazek, który zmienił świat
1876
Udoskonalenie

1876-before-air-conditioning
Świat przed chłodzeniem

Zanim stworzono nowoczesną klimatyzację, gorąca i parna pogoda często oznaczała stracone dni pracy i bezsenne noce.

1881
Inowacja

1881-willis-carrier-slide-rule
Suwak logarytmiczny

Suwak logarytmiczny Willisa Carriera, przyrząd do prowadzenia obliczeń, został opatentowany w 1881 r. i wyprodukowany przez firmę Kueffel & Esser. Pośrodku suwaka logarytmicznego znajduje się tuba lub suwak z naniesioną serią skal. Dokładne ustawienie skali zapewnia precyzję współczesnych kalkulatorów. Carrier używał tego przyrządu do obliczenia kontroli nad punktem rosy. Był to przełom, który stanowił podstawę pod wynalezienie nowoczesnej klimatyzacji.

1902
Inowacja

1902-sackett-wilhelm-first-modern-air-conditioning-system
Uruchomienie silnika

Willis Carrier włącza silnik, który będzie napędzać pierwszy w świecie, nowoczesny układ klimatyzacji, zamontowany w 1902 r. w zakładach drukarskich Sackett & Wilhelms znajdujących się w Brooklynie, Nowy Jork. Jest to wizja artystyczna, która pojawiła się w sierpniowym numerze magazynu Steelways w 1954 r. Zauważono w nim, że dzięki Carrierowi klimatyzacja rozprzestrzeniła się po przemyśle jak chłodna bryza.

1902
Przywództwo

1903-engineers-buffalo-forge-company
Początki firmy carrier

Portret grupowy inżynierów pracujących w firmie Buffalo Forge Company. Wśród nich Willis Carrier (dolny rząd, trzeci od prawej) i jego przyszły partner biznesowy, J. Irvine Lyle (środkowy rząd, szósty od lewej). Carrier, Lyle i pięciu współpracujących z nimi inżynierów zapoczątkowało niezależne istnienie firmy Carrier Engineering Corporation w 1915 r.

1902
Przywództwo

1920-willis-carrier-inventor-of-modern-air-conditioning
Dr Carrier, „Szef”

Stworzenie nowoczesnej klimatyzacji w lipcu 1902 r. było zaledwie początkiem dla Willisa Carriera. Jego wkład w zwiększenie wydajności przemysłu i polepszenia warunków życia w ciągu kolejnych 50 lat był tak znaczący, że zaczęto go nazywać „ojcem klimatyzacji”.

1903-1914
Rozpowszechnienie klimatyzacji carrier w Ameryce
1906
Udoskonalenie

1906-first-central-air-conditioning-system
Pierwszy układ centralny

Firma Buffalo Forge Company sprzedaje „aparat do przetwarzania powietrza” Carriera firmie Chronicle Cotton Mills w Belmont, Północna Karolina, który zostaje włączony w układ wentylacji nagrzewnicy wentylatorowej młyna. Było to pierwsze zastosowanie przemysłowe układu zwiększania wilgotności w postaci „jednostki centralnej”.

1906
Udoskonalenie

1906-ne-cotton-buyers-textile-plant
Klimatyzacja zaadoptowana przez zakłady tekstylne

Przemysł tekstylny był pośród pierwszych, najbardziej entuzjastycznie nastawionych do idei zaadoptowania klimatyzacji. Tutaj kupujący w New England Cotton pracują w czystych i korzystnych warunkach.

1911
Inowacja

1911-rational-psychrometric-formulae
Wielka karta

Formuły rachunku psychometrycznego Willisa Carriera wniosły naukę do procesu projektowania klimatyzacji, który wcześniej często opierał się na metodzie prób i błędów. Dzięki temu firma Carrier zyskała znaczenie na rynku międzynarodowym. Ten wykres był poddawany regularnej aktualizacji i powielaniu, służąc jako podstawowe narzędzie całym pokoleniom inżynierów. Pozostaje on do dzisiaj podstawą projektów klimatyzacji.

1914
Zaangażowanie

1914-carrier-becomes-worldwide-service
Carrier na całym świecie

Niemal od początku klimatyzacja stała się fenomenem na skalę świata dzięki ważnym instalacjom urządzeń zaprojektowanych przez Willisa Carriera znajdującym się w Ameryce Północnej, Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Południowej.

1914
Udoskonalenie

1914-first-house-with-air-conditioning
Komfort trafia do domów

Firma Carrier pierwszą instalację tego rodzaju umieściła w rezydencji Charlesa Gatesa znajdującej się w Minneapolis, Minnesota.

1915-1921
Produkowanie pogody
1915
Zaangażowanie

1915-carrier-announcement
Carrier Engineering Corporation

W firmie Carrier Engineering Corporation byli utalentowani inżynierowie i świetlane idee, nie było jednak wiele kapitału. Promowanie działalności biznesowej i planowana sprzedaż były najważniejszymi działaniami prowadzonymi przez firmę w pierwszych kilku miesiącach jej istnienia.

1915
Udoskonalenie

1915-international_arms-and-fuse-company
Historia od 1915 do 1921. Część 2

Instalacja nowoczesnej klimatyzacji firmy Carrier znajdująca się w International Arms and Fuse Company w New Jersey była przykładem wyrafinowanego produktu stworzonego przez firmę podczas I wojny światowej. Radykalnie polepszyła ona warunki pracy robotników.

1917
Przywództwo

1917-carrier-hires-first-woman-engineer-ingels
Kobieta inżynierem

Firma Carrier zatrudniła Margaret Ingels jako pierwszą w Ameryce kobietę pełniącą funkcję inżyniera klimatyzacji dokładnie w czasie, gdy w prawodawstwie amerykańskim debatowano nad kwestią przyznania kobietom prawa wyborczego. Zgodnie z pionierskim duchem firmy Carrier, była ona tematem kilku artykułów w krajowych magazynach i wzięła udział w konferencji na temat budowania i posiadania domów, zorganizowanej przez prezydenta Herberta Hoovera pod koniec lat 20. Ingels napisała również biografię Willisa Carriera, którą opublikowano w 1952 r.

1918
Przywództwo

1920-newark-research-lab-ned-stacey
Laboratorium badawcze w newark

To kultowe zdjęcie współzałożyciela firmy Carrier, Alfreda E. „Neda” Stacey, przedstawia go siedzącego w laboratorium badawczym firmy znajdującym się w Newark, New Jersey, krótko po jego założeniu w 1918 r.

1919
Inowacja

1919-the-story-of-manufactured-weather
Mechanical weather man

Książka autorstwa Mechanical Weather Man (przy współudziale prezesa firmy Carrier, J. Irvina Lyle'a) powstała w 1919 r., zawierając listę korzyści, jakie może nieść zastosowanie nowoczesnej klimatyzacji w różnych gałęziach przemysłu.

1922-1929
Poza fabryką
1922
Inowacja

1922-first-centrifual-chiller-onondaga-pottery-company
Początek chłodzenia odśrodkowego

W 1922 r. firma Carrier zaprezentowała pierwszy odśrodkowy agregat chłodniczy, który otworzył drzwi do stworzenia komfortowego systemu klimatyzacji na dużą skalę.

1922
Przywództwo

1950-carrier-visits-first-centrifugal-chiller
W drodze do 2000

W tym samym dniu w 1950 r., w którym firma Carrier wyprodukowała dwutysięczną jednostkę odśrodkowego agregatu chłodniczego, Willis Carrier, już jako emerytowany prezes firmy, odwiedził firmę Onondaga Pottery Company znajdującą się w Syrakuzach, Nowy Jork, aby dokonać przeglądu pierwszego odśrodkowego agregatu chłodniczego stworzonego w 1922 r. Urządzenie okazało się być w doskonałym stanie. To zdjęcie jest uważane za jedno z ostatnich fotografii Carriera.

1925
Inowacja

1925-madison-square-garden-post-card
Lód w pomieszczeniu

„Nowy” Madison Square Garden został otwarty w Nowym Jorku w 1925 r. Użyto w nim odśrodkowych agregatów chłodniczych firmy Carrier do chłodzenia gości oraz do stworzenia lodowiska nadającego się idealnie do meczy profesjonalnego hokeja.

1926
Inowacja

1926-tw-patterson-building
Wnosząc komfort ku niebu

Dzięki odśrodkowym agregatom chłodniczym firmy Carrier znajdującym się w piwnicy oraz klimatyzatorom umieszczonym na dachu budynek T.W. Patterson Building w mieście Fresno, Kalifornia, dysponował chłodzeniem dla pracowników na piętrach od drugiego do siódmego. Była to pierwsza instalacja wielopoziomowa firmy Carrier.

1928
Udoskonalenie

1927-milam-building
Centralny ciąg powietrza zamienia się w ciąg pionowy

W konstrukcję budynku Milam Building znajdującego się w San Antonio, Teksas, włączono centralny system klimatyzacji firmy Carrier. Dzięki temu był to pierwszy drapacz chmur, w którym zainstalowano komfortowe chłodzenie już na etapie jego budowy.

1930-1940
Specjaliści od pogody dla świata
1930
Udoskonalenie

1930-carrier-first-window-sill-air-conditioner
W górę

W marcu 1930 r. firma Carrier odnotowała pierwszą sprzedaż urządzeń Weathermaster instalowanych na parapetach. Nabywcą była firma Superheater Company ze wschodniego Chicago, Indiana, a urządzenia służyły do klimatyzowania drugiego piętra w budynku o dwóch kondygnacjach. W sierpniu California Bank of Los Angeles zamówił 490 urządzeń Weathermaster przeznaczonych do klimatyzowania 15-kondygnacyjnego budynku. Z kolei budynek Sądu Najwyższego USA był również chłodzony przy użyciu 180 urządzeń Weathermaster.

1931
Zaangażowanie

Tajlandia przybywa do firmy carrier

W sierpniu 1931 r. magazyn Carrier Courier zamieścił zdjęcie Jego Wysokości króla Syjamu Prajadhipoka w towarzystwie Willisa Carriera oraz kilku innych kierowników wyższego szczebla podczas wizyty króla w budynku firmy Carrier w Newark. Od tamtego czasu firma Carrier jest głównym dostawcą klimatyzacji dla mieszkańców i zakładów przemysłowych w Tajlandii.

1931
Inowacja

Firma carrier wypływa na morze

W 1931 r. statek M.V. Victoria, 13 400-tonowy włoski statek silnikowy płynący z Włoch do Egiptu, stał się pierwszym statkiem, w którym podczas dziewiczego rejsu zastosowano klimatyzację firmy Carrier.

1937
Zaangażowanie

1937-willis-carrier-meets-japanese-trade-commision
Zwiastun przyszłości

Od momentu, gdy Willis Carrier po raz pierwszy w 1907 r. sprzedał swój klimatyzator zagranicznemu klientowi, jakim była firma Fuji Silk Spinning Company z Jokohamy, nawiązał on wraz ze swoją firmą ścisłą współpracę z japońskimi klientami. Na przedstawionej scenie z 1937 r. Carrier zaprosił członków Japońskiej Izby Handlowej do portu lotniczego Newark na lot samolotem linii United Airlines Mainliner nad obszarem metropolii. Linie United Airlines należały do firmy United Aircraft Corporation, która później przerodziła się w United Technologies Corporation (UTC). UTC stała się jednostką dominującą firmy Carrier w 1979 r.

1939
Inowacja

1939-carrier-at-worlds-fair-igloo-of-tomorrow
Igloo przyszłości

Gdy w 1935 r. powołano w Nowym Jorku komisję targów międzynarodowych, zaadoptowano motto: „Budowanie świata jutra”. Postawiono sobie za zadanie przyciągnięcie firm i technologii, które wspierają „indywidualny rozwój i postęp ludzkości”. Niewielu lepiej pasowało do tej definicji niż firma Carrier Corporation i nowoczesna klimatyzacja. Targi otwarto w 1939 r. Odwiedziło je niemal 1,3 miliona zwiedzających. Ich uwagę przez pierwsze 100 dni przyciągało wyróżniające się „igloo przyszłości firmy Carrier”. Goście przebywający wewnątrz igloo, a także w przyległej sali Hall of Weathermakers mogli zapoznać się z etapami produkcji klimatyzacji, zwiedzić nowoczesny sklep spożywczy wyposażony w urządzenia firmy Carrier, a także obejrzeć wystawę samoczynnych klimatyzatorów firmy Carrier.

1941-1950
Wyjątkowa obsługa
1941
Zaangażowanie

1945-carrier-supports-national-defense
Klimatyzowana wojna

Firma Carrier niezmordowanie wspierała żołnierzy alianckich na całym świecie poprzez dostarczanie urządzeń klimatyzacyjnych przeznaczonych dla przemysłu.

1942
Udoskonalenie

1942-twentieth-anniversary-centrifugal-chillers
Wkład firmy carrier w działania wojenne

W 1942 r. firma Carrier obchodziła 20-lecie wynalezienia odśrodkowego agregatu chłodniczego przez Willisa Carriera. Sławne wydarzenie, jakim było udostępnienie klimatyzacji do użytku ogólnego, podczas II wojny światowej było krytycznym elementem wydajnej produkcji materiałów na potrzeby wojny.

1944
Zaangażowanie

1942-war-food-ad
Chłodziarki w terenie

Wkład firmy Carrier w wojnę obejmował urządzenia chłodnicze, które zapewniały bezpieczny transport i przechowywanie nietrwałych produktów żywnościowych, które trafiały do żołnierzy przebywających daleko od domu.

1946
Inowacja

1937-worlds-first-air-conditioned-bus-santafe
Utrzymać chłód podczas jazdy

San Antonio, Teksas, ogłasza w 1946 r. zakup pierwszego w świecie klimatyzowanego autobusu miejskiego.

1950
Przywództwo

1915-willis-carrier-inventor-modern-air-conditioning
Willis Carrier - pożegnanie

7 października 1950 r. Willis Carrier umiera podczas podróży do Nowego Jorku, krótko przed swoimi 74 urodzinami. Był to koniec bogatego, znaczącego życia, a także koniec pewnej ery zarówno dla przemysłu, jak i dla firmy. Był to także początek kontynuowania dziedzictwa Carriera.

1951-1978
Wzrost w czasach baby boomers
1952
Inowacja

1953-carrier-celebrates-50-years-air-conditioning
Klimatyzacja ma już 50 lat

W 50. rocznicę stworzenia klimatyzacji prezes firmy Carrier, Cloud Wampler (z prawej) razem z prezesem firmy P&lE Railroad stoi na dworcu w Pittsburgu, gdzie Willis Carrier uruchomił pierwszy nowoczesny klimatyzator typu natryskowego. W tle widać Pittsburgh’s Gateway Center — w tamtym czasie największa na świecie instalacja urządzeń Carrier Conduit Weathermaster.

1956
Udoskonalenie

1973-largest-residential-air-conditioning-housing-installation
Wspólnota mieszkaniowa

W styczniu 1956 r. firma Carrier wygrała największy istniejący przetarg na instalację klimatyzacji razem ze spółką budowlaną Levitt & Sons, Inc. Firma Carrier zainstalowała centralne systemy klimatyzacji Weathermaker w 702 domach typu „Country Clubber” w Levittown, Pensylwania.

1957
Inowacja

1957-portable-air-conditioner-and-chiller
Firma Carrier wkracza na drogi

Niewiele zdjęć lepiej prezentuje możliwości firmy Carrier niż ta fotografia wykonana w 1957 r., przedstawiająca pokaz Mobile Homes Show w New York Coliseum (w miejscu dzisiejszego Time Warner Center). Hostessa obraca pokrętło małego klimatyzatora Roomette o mocy jednego konia mechanicznego do przyczep mieszkaniowych, podczas gdy z tyłu wirnikowy agregat chłodniczy firmy Carrier zapewnia chłodzenia dla całego obszaru wystawy.

1968
Przywództwo

1968-first-front-wall-container-refrigeration-unit
Przemodelowanie chłodzenia transportowego

W 1968 r. firma Carrier wprowadzila na rynek pierwsze naścienne urządzenie chłodzące do kontenerów. Od tego czasu firma prowadziła pionierskie działania w każdym aspekcie — od wydajnych instalacji wyposażonych w silnik wysokoprężny/elektryczny po wprowadzenie pierwszego kontenera chłodzonego czynnikiem naturalnym w 2010 r.

1971
Przywództwo

1971-carrier-cools-worlds-tallest-building
110 pięter chłodzenia

Firma Carrier zawarła główny kontrakt na instalację klimatyzacji w 110-piętrowym budynku Sears Tower w Chicago, który po wybudowaniu stał się najwyższym budynkiem na świecie.

1979-1993
Poszerzenie globalnego zasięgu
1979
Przywództwo

1979-utc-acquires-carrier-corporation
UTC nabywa firmę carrier

Zakupienie firmy Carrier przez United Technologies w 1979 r. spowodowało zmiany na globalnym rynku urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacji.

1980
Zaangażowanie

1980-carrier-cools-server-room
Firma Carrier wkracza w erę cyfrową

Produkty firmy Carrier dostarczają odpowiedniego chłodzenia serwerom danych na całym świecie, co podkreśla, jak ważną rolę odgrywa firma Carrier w udostępnieniu Internetu ludziom na całym świecie.

1990
Zaangażowanie

1987-carrier-commits-to-reducing-greenhouse
Zarządzanie w duchu dbałości o środowisko

Zarządzanie z uwzględnieniem ochrony środowiska w firmie Carrier zawsze obejmowało silny pierwiastek edukacyjny i zaangażowanie w stosowanie bezpiecznych czynników chłodniczych, na długo zanim kwestie te poruszono w prawodawstwie oraz konkurencyjnych firmach.

1993
Udoskonalenie

1993-carrier-air-conditions-sistine-chapel
Utrwalenie arcydzieła

Trzy dekady mozolnej pracy przyniosły efekty w postaci przywrócenia oryginalnych kolorów arcydziełom Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, ale naraziły je również na działanie czynników atmosferycznych. Prace konserwatorskie firmy Carrier objęły zastosowanie niezwykle precyzyjnych urządzeń kontrolujących wilgotność powietrza, takich jak przedstawione urządzenie. Umieszczono je na gzymsie na wysokości 10 m nad posadzką, poza zasięgiem wzroku zwiedzających.

1993
Zaangażowanie

Globalny zrównoważony rozwój

Firma Carrier zaprzestaje produkcji agregatów chłodniczych z czynnikami CFC na dwa lata przed terminem wyznaczonym w amerykańskiej uchwale Clean Air Act i na 16 lat przed terminem ustalonym dla krajów rozwijających się.

1994-PRESENT
Naturalny przywódca
2002
Przywództwo

2002-air-conditioning-100-years-old-ice-sculpture
Minęło sto lat

W trakcie obchodów setnej rocznicy powstania klimatyzacji Geraud Darnis, prezes Carrier Corp., powiedział do widowni zgromadzonej w szkole W. E. Grady High School w Brooklynie, Nowy Jork: „Założenie tej Akademii imienia Willisa H. Carriera jest doskonałym sposobem na uhonorowanie jego przekonania, że wykształcenie i zrozumienie są kluczowe w rozwiązaniu wszystkich problemów”.

2008
Zaangażowanie

2008-beijing-national-stadium
Złoty medal za wydajność

Stadion Narodowy w Pekinie, rozległy obszar, na którym przeprowadza się międzynarodowe zawody lekkoatletyczne, często określany jako „ptasie gniazdo”, został wyposażony w urządzenia klimatyzacyjne firmy Carrier oraz pierwszy, wyprodukowany w Chinach system HVAC, który uzyskał certyfikat EN 1886 — najbardziej rygorystycznej, międzynarodowej normy HVAC.

2011
Udoskonalenie

2011-first-leed-certified-industrial-facility
Firma Carrier rozpoczyna program leed

W 2011 r. zakłady komercyjne firmy Carrier w Monterrey stały się pierwszym budynkiem przemysłowym oznaczonym certyfikatem Leadership in Energy and Environmental Design (LEED®) Gold Certified spośród innych zakładów używanych do produkcji urządzeń grzewczych, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) na całym świecie.

2011
Inowacja

2011-infinity-heat-pump-with-greenspeed-intelligence
Ku nieskończoności i dalej!

W 2011 r. firma Carrier wprowadziła na rynek pompę ciepła Infinity® wyposażoną w system Greenspeed™, która stała się najwydajniejszą na rynku pompą  ciepła ze źródłem powietrznym.

2012
Przywództwo

2012-carrier-one-hundred-ten-year-anniversary
110 lat i odliczanie

Firma Carrier świętuje 110-lecie wynalezienia nowoczesnej klimatyzacji. Dowiedz się więcej na stronie WillisCarrier.com