Przyszłość transportu chłodniczego wg Carrier Transicold

Oct 6, 2015

Athens, Georgia, USA

NaturaLINE

Carrier Transicold skupia uwagę na rozwoju alternatywnych czynników chłodniczych, które sprzyjają ochronie klimatu w skali globalnej.

Carrier Transicold, działając w Polsce jako Carrier Transicold Polska Sp. z o.o. wspiera transport ładunków w kontrolowanej temperaturze poprzez kompletną ofertę agregatów chłodniczych do pojazdów i kontenerów. Jest częścią UTC Building & Industrial Systems, która wchodzi w skład United Technologies Corp. (NYSE: UTX).

„Carrier Transicold oferuje klientom urządzenia chłodnicze, które w wyjątkowy sposób chronią środowisko naturalne i klimat,” mówi David Appel, prezes Carrier Transicold & Refrigeration Systems. „Jesteśmy zdeterminowani w rozwijaniu urządzeń dla zrównoważonego, drogowego transportu chłodniczego. W szczególności koncentrujemy się na dwutlenku węgla (CO2) w roli naturalnego czynnika chłodniczego. Wyróżnia się on bardzo niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego w porównaniu z dotychczas stosowanymi czynnikami syntetycznymi i ich nowymi odmianami.”

Od 1 stycznia 2015 na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 517/2014 dotyczące F-gazów. W zdecydowany sposób ogranicza stosowanie gazów HFC i zakazuje ich emisji. W związku z tym, jako alternatywę wobec czynnika R-404A używanego w agregatach pojazdowych, Carrier Transicold i inni producenci urządzeń chłodniczych proponują trzyskładnikowy czynnik R-452A, którego współczynnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) jest o 45% niższy niż dla R-404A.

„Cel, jaki Carrier Transicold postawił sobie w transporcie chłodniczym dalece wybiega ponad korzyści uzyskiwane dzięki czynnikowi R-452A,” zaznacza Apple. „Naturalny czynnik w postaci CO2 ma GWP równy 1, czyli ponad 2000 razy mniejszy niż R-452A (GWP 2140) oraz blisko 4000 mniejszy niż R-404A (GWP 3922). Dwutlenek węgla jest dostępny na całym świecie i jego stosowanie ma uzasadnienie ekonomiczne.”

Carrier z powodzeniem wykorzystuje CO2 w urządzeniach stacjonarnych oraz kontenerach chłodniczych wykorzystywanych w transporcie morskim. Od chwili debiutu, czyli od 2004 r. już ponad 1600 supermarketów w całej Europie korzysta z systemu chłodniczego CO2OLtec® firmy Carrier. W 2013 r. firma wprowadziła na rynek rewolucyjny agregat kontenerowy NaturaLINE®, pierwsze tego typu urządzenie w transporcie morskim wykorzystujące dwutlenek węgla jako czynnik chłodniczy, które redukuje emisję CO2 do atmosfery o 28% w porównaniu z urządzeniem poprzedniej generacji. Agregat kontenerowy NaturaLINE® jest oferowany armatorom oraz firmom prowadzącym sprzedaż i wynajem kontenerów na całym świecie.

Technologia zapożyczona z urządzeń Carrier NaturaLINE® wraz z typowymi elementami agregatów z rodziny Vector stała się bazą do opracowania urządzenia naczepowego zaprezentowanego podczas wystawy IAA w Hanowerze w 2014 r. Prototypowy agregat wyróżnia się wykorzystaniem naturalnego czynnika CO2 (R744) w obiegu zamkniętym. Jest zasilany za pomocą opatentowanego napędu elektrycznego E-Drive™, sprawdzonego w gamie urządzeń Vector.

„Posiadając GWP równe 1, dwutlenek węgla jest punktem odniesienia dla innych czynników chłodniczych,” wyjaśnia Apple. „Służy zrównoważonemu rozwojowi, który jest priorytetem firmy Carrier Transicold.”

Więcej informacji na temat Carrier Transicold znajduje się na stronach: www.carriertransicold.eu. Śledź nas na Twitterze: @CarrierGreen.

Informacje o firmie Carrier Transicold
Dzięki kompletnej ofercie urządzeń do samochodów, naczep i kontenerów chłodniczych Carrier Transicold pomaga ulepszać transport ładunków w kontrolowanej temperaturze. Firma jest liderem w swojej dziedzinie od przeszło 40 lat. Dostarcza klientom najnowocześniejsze, energooszczędne i przyjazne dla środowiska naturalnego agregaty przeznaczone do różnego typu pojazdów. Carrier Transicold jest częścią UTC Building & Industrial Systems, która wchodzi w skład United Technologies Corp., wiodącego dostawcy systemów i urządzeń dla budownictwa i aeronautyki. Więcej informacji pod adresem: www.transicold.carrier.com. Śledź nas na Twitterze: @SmartColdChain.